Półpasiec leczenie

Leczenie półpaśca jest o tyle specyficzne, że w medycynie nie ma jednego konkretnego leku, który chroniłby nas w 100% przed chorobą. Powstały różnego typu szczepionki, które stały się obowiązkiem dla osób powyżej 60 roku życia w Stanach Zjednoczonych oraz leki, które blokują namnażanie się wirusa w ciele, a także medykamenty, które łagodzą przebieg półpaśca.

Często łatwo jest pomylić pierwsze oznaki półpaśca ze zwykłą grypą, więc powinniśmy być uczuleni na to, aby mimo wszystko szybko kontaktować się z lekarzem w celu leczenia. Może on podać leki przeciwwirusowe takie jak heviran lub acyklovir. Jednak będą one tylko łagodzić przebieg choroby. Jak już dostaliśmy wysypki, musimy mówiąc kolokwialnie, przemęczyć się z nią od dwóch do trzech tygodni. Leki na półpasiec są takie same jak w przypadku ospy wietrznej czy nawet opryszczki, zmienna jest tylko dawka. Jest ona także ustalana według rodzaju choroby, największa jest podawana przy półpaścu ocznym i usznym, gdyż jest on najbardziej niebezpieczny dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania.

Gdy już zachorujemy, ważne jest, aby przyjmować dużo płynów, a także wzbogacić dietę o minerały i witaminy – szczególnie te z grupy B. Na zmiany skórne można stosować np. pudroderm lub inny krem na bazie benzokainy – to właśnie ona łagodzi ból. Zwykle takie preparaty dostępne są w aptekach bez recepty i kosztują tyle co zwykły krem do rąk. Należy także ograniczyć kontakt wykwitów z wodą – ważne jest, aby się wysuszyły, przyspiesza to gojenie ran i zmniejsza czas trwania choroby. Oczywiście nie możemy zapomnieć o specyfikach, które zbiją gorączkę oraz złagodzą ból. Po ustąpieniu półpaśca lekarz może przepisać kortykosteroidy oraz leki zwiększające odporność organizmu.

Kobiety w ciąży powinny unikać kontaktu z osobami chorymi na ospę wietrzną oraz półpasiec. Wirus jest bardzo niebezpieczny dla płodu, szczególnie w pierwszym trymestrze – może zagrażać całej ciąży i prowadzić nawet do poronienia lub zarażenia przezłożyskowego, w wyniku którego dziecko może urodzić się zarażone jedną z tych chorób. Także osoby starsze powinny na siebie uważać, ponieważ po ustąpieniu półpaśca mogą się skarżyć latami na nerwobóle.

Na zakończenie, chcemy dodać pewną ciekawostkę. Brytyjczycy opublikowali badania, stwierdzające, że częściej na chorobę zapadają osoby, których dieta jest uboga w owoce oraz warzywa. W tym momencie można przytoczyć pewne przysłowie ‘jedno jabłko dziennie i lekarz z daleka ode mnie’ i uwierzyć, że zdrowy styl życia nie jest tylko wymysłem.

Udostępnij artykuł znajomym:

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS