Półpasiec objawy

Półpasiec to choroba, która atakuje nerwy czuciowe oraz fragmenty skóry. Pojawiające się zmiany skórne – wykwity mogą się tworzyć w obrębach klatki piersiowej oraz na twarzy. Wysypka często jest bolesna, często piecze lub swędzi, ale nie można jej dotykać, gdyż mogą pozostać na ciele blizny.

Badania dowiodły, że półpasiec wywodzi się od tego samego wirusa co ospa wietrzna. Lekarze są zdania, że przebyta w dzieciństwie ospa, może powodować w późniejszych latach półpasiec. Jest to spowodowane faktem, że wirus pozostaje uśpiony w zwojach nerwowych, aby później – przy obniżonej odporności organizmu zaatakować. Najczęściej na chorobę zapadają osoby starsze – ponad połowa odnotowanych przypadków to ludzie powyżej 60 roku życia. Zagrożeni są także chorzy na różnego typu nowotwory, nosiciele wirusa HIV, chory na AIDS, a także osoby w pełni zdrowe i aktywne fizycznie, które mają słabsze dni, a ich organizm jest przemęczony lub osłabiony.

Pierwsze objawy choroby można często pomylić ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. Zaczyna się od wysokiej temperatury ciała, która może ustąpić po paru dniach. Innymi oznakami są: bóle głowy, gardła, osłabienie, złe samopoczucie, nadmierna potliwość, rozdrażnienie i zmęczenie. Wirus jednak rozmnaża się w zawrotnym tempie i zaczynają się pojawiać pierwsze oznaki na ciele. Półpasiec objawyMogą przybierać charakter czerwonych, swędzących plam, które później tworzą grudki. Są one wypełnione płynem surowiczym, należy zwrócić szczególną uwagę, aby samemu ich nie przebijać czy rozdrapywać, ponieważ mogą pozostawić blizny na całe życie, a także wydłużą czas leczenia choroby. Zmiany skórne zwykle tworzą się na twarzy ( głównie na czole), klatce piersiowej i w obrębie dermatomów. Pęcherze pojawiają się na jednej części ciała – stąd wywodzi się nazwa choroby, półpasiec, ale może zaatakować także całe ciało – półpasiec podwójny. Podobnie jak w czasie trwania ospy, tutaj także towarzyszy swędzenie, mrowienie, pieczenie i ból, który może pojawić się w dowolnym czasie. Najgorzej chorobę znoszą osoby starsze, ponieważ nawet gdy ją wyleczą, mogą cierpieć jeszcze długie lata na nerwobóle. Niestety nie wynaleziono jeszcze leku, który zwalczyłby ten objaw lub zmniejszyłby jego natężenie.

Półpasiec ma także tę niebezpieczną postać, która może trwale uszkodzić nasz organizm. Jest nią półpasiec oczny, który atakuje fragment twarzy – szczególnie czoło, powieki, nos oraz skronie. Może on spowodować trwałe uszkodzenie wzroku oraz poradzić mięśnie poruszające gałką oczną lub tylko owrzodzić rogówkę i spojówkę. Drugą odmianą jest półpasiec uszny, który może spowodować wystąpienie szumów usznych lub przytępienie słuchu.

Udostępnij artykuł znajomym:

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS